Od 1. června 2017 vstoupila v účinnost novela zákona 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Řidičům přinese dvě důležité novinky.
Úkony v registru na jakémkoli úřadu
Majitelé a provozovatelé vozidel budou moci od června provádět úkony v registru vozidel na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Dosud přitom bylo nutné chodit na úřad v místě trvalého bydliště či sídla firmy. To platí s výjimkou vozidla umístěného do depozitu, které lze opět uvést do provozu pouze na stejném úřadě, kde došlo k jeho vyřazení, neboť tento úřad má v držení odevzdané registrační značky. Dalším případem je značka na přání, kdy žádost lze podat na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, samotné značky ale budou následně připraveny k vyzvednutí na stejném místě, kde bylo registrováno vozidlo.
Vůz přepíšete, i pokud druhá strana nespolupracuje
Až do 31. 5. 2017 platí, že v případě převodu je možné vozidlo přeregistrovat jen v místě bydliště nebo sídla prodejce, do 10 dnů od prodeje a je nutná součinnosti původního a nového majitele, kteří podávají žádost na příslušném registru společně, příp. na základě plné moci. Pokud tak neučiní, riskují obě strany pokutu do 50 tis. Kč, přičemž nezáleží na tom, čí je to vina. Od 1. 6. 2017 bude moci prodávající či kupující podat žádost o přepis samostatně. Úřad poté vyzve nového či původního majitele, aby se k žádosti vyjádřil a dodal doklady potřebné k registraci. Pokud to neudělá, úřad změnu i přesto zapíše do registru, vystaví osvědčení o registraci a nový technický průkaz. Tím fakticky propadnou původní doklady. Tím by se měla eliminovat odpovědnost prodávajícího auta za přestupky, které způsobil nový majitel, co nedokončil přepis.